Szanowni Rodzice 3-latków

Adaptacja przedszkolna to proces, który wymaga od wszystkich zainteresowanych stron (dzieci, rodziców i przedszkola) szczególnej współpracy. Każda zmiana w życiu wywołuje niepokój i niepewność, a w chwili obecnej sytuacja pandemiczna jest wyjątkowa. Dzień 1 września zbliża się wielkimi krokami, a Wasze dziecko rozpocznie niezwykle ważny etap w swoim życiu. To będzie wyjątkowa chwila dla Was, pojawi się wzruszenie oraz stres. Te uczucia są normalne i każdy je przeżywa w nowej sytuacji. Rodzice, przygotujcie swoje dzieci jak i siebie na ten moment. Nie pozwólcie aby Wasze dziecko zauważyło Wasz niepokój czy wahanie. Pozytywne nastawienie będzie z pewnością Waszym i naszym sprzymierzeńcem i zaowocuje spokojnym rozstaniem z dzieckiem.

KILKA RAD, KTÓRE POMOGĄ PRZYGOTOWAĆ WASZE DZIECKO DO ROZŁĄKI I ZASAD PANUJĄCYCH W PRZEDSZKOLU:

  • Mów pozytywnie o przedszkolu, ale nie idealizuj go zanadto. Przedstaw je jako przyjemne miejsce, w którym będzie spotykał się z rówieśnikami, bawił się i uczył różnych rzeczy.

  • Spacerujcie w pobliżu przedszkola, pozwólcie dziecku oswoić się z budynkiem i jego otoczeniem.

  • Wybierzcie się razem z dzieckiem na zakupy, niech ma możliwość wyboru elementów wyprawki. Pozwólcie dziecku oglądać wszystko co kupiliście i rozmawiajcie o tym.

  • Przygotujcie dziecko na to, że w przedszkolu będzie bez rodziców, jednak odbierzecie je po zakończeniu Waszej pracy.

  • Uczcie dziecko czynności samoobsługowych, zgłaszania potrzeb fizjologicznych. Te umiejętności pomogą mu w codziennym życiu, dadzą poczucie pewności.

  • Zapewnijcie swoją pociechę, że w przedszkolu będzie pani, która we wszystkim pomoże i wszystko wyjaśni.

Wszystkim Rodzicom naszych nowych przedszkolaków życzymy spokojnych pierwszych dni, pamiętajcie Państwo, że od Waszej postawy zależna jest również szybka adaptacja dziecka do warunków przedszkolnych. Nam również na tym zależy, więc wspólnymi działaniami sprawmy aby dzieci dobrze czuły się w przedszkolu, witały je i żegnały z uśmiechem każdego dnia.

Komentarze są wyłączone.