Tym razem projekt na słodko czyli „Jak powstaje miód”

Podczas miodowego tygodnia (18.05.2015r. do 22.05 2015r.), większość codziennych zajęć dostarczała dzieciom ciekawych informacji związanych z pozyskiwaniem i produkcją miodu oraz jego zastosowaniem w wielu dziedzinach. Dzieci dowiedziały się wiele o życiu i zwyczajach pszczół, oraz o pracy pszczelarzy.Ważnym celem projektu były obserwacje pszczół w ich naturalnym środowisku. Dzieci wyposażone w lupy z wielkim zainteresowaniem oglądały pracujące, na łące pszczoły. Ciekawe eksponaty znalazły się w kąciku pszczelarskim, który był dostępny w holu przedszkola i cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Tutaj poszczególne grupy mogły zobaczyć jak wygląda prawdziwy ul oraz jego wnętrze. Oglądały ramkę z węzą poznały wygląd i zapach miodowego plastra, zobaczyły miody o różnych barwach, zapachach i konsystencji. Dotykały miodowe mydełko, świeczki i inne ciekawe eksponaty. Atrakcją była możliwość ubrania kapelusza pszczelarza. W ramach projektu dzieci z grup „ŻABKI” i „LEŚNE SKRZATY” wybrały się na wycieczkę do Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. Na zajęciach wszystkie grupy wykonywały ciekawe prace plastyczne, które ozdobiły sale i hole przedszkola. W ostatnim dniu projektu odwiedził nas gośliński weterynarz Pan Tomasz Luty. Opowiedział dzieciom o życiu pszczół, odpowiedział na pytania ciekawych przedszkolaków, pokazał wnętrze ula i jego wyposażenie. Wszystkie eksponaty można było dotknąć, powąchać, a nawet spróbować miód. Najwięcej radości sprawiły dzieciom: możliwość ubrania stroju pszczelarza oraz położenia na dłoni prawdziwej pszczoły – trutnia, tylko one spośród innych pszczół nie żądlą. Nad wszystkim baczenie miał Kubuś Puchatek, który jak wiadomo lubi „małe co nieco”.

Jadwiga Cierzniak, Renata Hoffmann