Laboratorium Wyobraźni…

ŻABKI” i „KRASNOLUDKI” wyruszyły na wycieczkę do Laboratorium Wyobraźni w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Na miejscu dzieci zostały podzielone na trzy grupy, które rotacyjnie przechodziły do kolejnych pomieszczeń pełnych atrakcji. Pierwsza sala przybliżyła im nieco prawa, którymi rządzi się fizyka. Najpierw omówiono szczegółowo urządzenia, które się tam znajdowały, a następnie każdy mógł sam sprawdzić czy to co mówi prowadzący pokrywa się z prawdą. Następnie udali się do ciemni, aby przekonać się jakie są właściwości farb termochromowych, reagujących na temperaturę oraz dowiedzieli się, co zrobić, aby ich cienie były kolorowe. W specjalnie przygotowanym laboratorium każdy mógł się poczuć jak mały chemik. Przedszkolacy przeprowadzali eksperymenty sprawdzając m.in. jakie odczyny mają: cola, proszek do prania i woda – zasadowy, obojętny czy kwaśny? Stworzyli też tzw. ciecz nieniutonowską, która równocześnie zachowuje się jak ciało stałe i jak ciecz. Ponadto już każdy wie, że do wytworzenia czarnego tuszu potrzebnych jest kilka kolorów! Ostatnim etapem było spotkanie z technologią – grą multimedialną, reagującą na dźwięk, w którą gra się za pomocą piłek rzucanych w… ścianę. Dzięki tej rozrywce każdy mógł się nieco poruszać i spożytkować nadmiar drzemiącej w nim energii. To było naprawdę ciekawe doświadczenie.