Co w trawie piszczy?

„Łąka tylu ma mieszkańców, zwierząt, roślin kolorowych.

Tu motylek, a tam pszczółka, tutaj kwiatek. O! Różowy!

Z kopca wyszedł krecik mały, obok niego idzie mrówka.

Na rumianku w krasnej sukni przycupnęła boża krówka.”

Dużym zainteresowanie cieszył się kolejny wiosenny projekt edukacyjny „Co w trawie piszczy?”. Jego celem było poznanie wybranych owadów żyjących na łące oraz ich roli w przyrodzie. Podczas realizacji projektu dzieci:

• dowiedziały się ciekawostek z życia owadów na podstawie przygotowanej w holu ekspozycji, literatury i żywych naturalnych okazów;
  • odwiedziły pobliskie łąki, by zaobserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku;
  • oglądały chrabąszcza majowego i jego larwę (pędraka);
  • poznały cykl rozwojowy motyla (były świadkiem przemiany gąsienicy w poczwarkę);
  • brały udział w plenerowej zabawie plastycznej;
  • w licznych zabawach muzycznych i ruchowych naśladowały głosy owadów i ich sposób poruszania.

Dzieci brały aktywny udział we wszystkich działaniach. Wielu z nich pokonało lęk przed owadami. Doskonale się bawiły i współpracowały w zespołach. Rozbudziły swoją naturalną ciekawość i zrozumiały konieczność ochrony przyrody. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie przy realizacji projektu. Szczególne podziękowania należą się Mikołajowi Jastrzębskiemu (uczniowi klasy III Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie) za udostępnienie gablot z owadami ze swojej kolekcji.