Goście z gór…

W piątek 6 listopada odwiedziła nas Kapela Góralska ZBYRCOK, której nazwa oznacza w gwarze góralskiej dzwoneczek noszony na szyi owiec. W prawdziwych strojach góralskich: kapeluszach, lnianych koszulach, portkach, kierpcach i haftowanych kamizelkach zaprezentowało się trzech górali z Podhala. Celem spotkania było poznanie gwary i muzyki góralskiej, a także uddział w warsztatach tkackich. Na początku dzieci poznały nazwy i wygląd instrumentów: skrzypce czyli gęśle, piszczołki, dzwonki po góralsku zbyrocki, róg pasterski, basy góralskie, kołatki, grzechotki i terkotki. Wiele radości sprawiła dzieciom gra na wybranych instrumentach. Mottem przewodnim była przyśpiewka „cztery kozy, jeden cap”. Dużym zaskoczeniem była prezentacja wielkiego rogu pasterskiego. Wśród wielu zabaw i tańcy przedszkolaki poznały jak bawią się dzieci góralskie zaplatając sznurek wokół kija. Atrakcją był pokaz kołowrotka i urządzenia do tkania nazywanego „zęby smoka”. Wybrane dzieci uczestniczyły w warsztatach tkackich. Dowiedzieliśmy się co to jest wątek i osnowa. Spotkanie zakończył wspólny śpiew i taniec.